Jak správně pečovat o šperky

Jak správně pečovat o šperky

Většina žen, má ve své šperkovnici hned několik skvostů, které buď různě střídá, případně nenosí vůbec nebo naopak má své oblíbené favority, které nosí neustále. Ale víte, jak své šperky uchovat na dlouhou dobu co nejkrásnější?
Vzhledem k tomu, že jsou šperky většinou z rozdílných materiálů, je potřeba, abychom se o ně pečlivě starali. Především bychom je měli uchovávat odděleně, aby se vzájemně nepoškrábaly. Například v krabičkách, ve kterých jsme je obdrželi při nákupu nebo jako dárek, případně v polstrovaných šperkovnicích, kde o nich budeme mít přece jen lepší přehled.

Mezi nejvíce náchylné šperky patří ty, jejichž dominantou jsou drahé kameny, perly nebo zirkony. Tyto vyžadují šetrnou péči, jelikož jsou nejvíce náchylné k poškození. Jejich údržba ovšem není nikterak náročná, stačí respektovat rady přímo od výrobce. Pokud máte o svůj šperk strach, svěřte jej bez obav odborníkům, kteří jej šetrně vyčistí. Dbejte na to, aby léčivé kameny nepřišly do styku s parfémy, chemikáliemi, kosmetikou ani vodou. Není vhodné si je nechávat ani při sportovních aktivitách. 

Šperky s perlami jsou krásné a jedinečné, nicméně je potřeba, abychom jim věnovali zvláštní péči. Milují kontakt s vaší pokožkou a čerpají si z ní potřebnou hydrataci, díky které si zachovají dlouhodobě krásný vhled. Pokud se vám zdá, že perly ztrácejí svůj lesk, jednoduše je zlehka přejeďte vlhkým hadříkem a nechte vyschnout. Zvažte také, zda šperk s perlou chcete nosit denně nebo příležitostně. Prsteny s perlami nejsou vhodné pro denní nošení, jelikož jsou náchylné na poškrábání a nezvládnou větší opotřebení.

Mezi další šperky, které potřebují opatrnější zacházení, patří ty, jež jsou vyrobené z bižuterie. I když v dnešní době už jsou některé produkty opatřeny kvalitním lakem, který jejich životnost prodlužuje a také udržuje krásný vzhled. Bižuterní šperky patří mezi nejlevnější variantu, kterou si pořídíme většinou k nějakému stylu oblečení a většinou ji nenosíme každý den. Může být vyrobena ze spousty různých materiálů či jejich kombinací. Dle toho zvážíme, jak o ně budeme pečovat. Zde platí, že není vhodný styk s vodou, a dvojnásobně se tato rada týká doplňků z kůže nebo koženky. Bižuterní šperky nejsou tak odolné jako ostatní kovy a někdy obsahují i velmi křehké komponenty.

V mnoha šperkovnicích převládají šperky stříbrné nebo zlaté. Tyto nosíme většinou denně, a jsme na ně zvyklí. Někdo je nesundává vůbec. Nicméně u těchto šperků bychom se měli vyhnout kontaktu s ostrými a tvrdými předměty, aby se nám nepoškrábaly. Také chemikálie mají na stříbro a zlato neblahý vliv. Tyto drahé kovy krásně ozdobí, ale přece jen se jedná o měkčí kovy, a například u velmi tenkého prstýnku může snadno dojít k deformaci. U stříbra, které není rhodiované dochází velmi často k černání a oxidaci, což nevypadá hezky, ale lze to velmi rychle napravit speciálním hadříkem nebo roztokem, které naleznete v naší nabídce. Vhodný přípravek si zvolíte podle toho, jak moc je šperk ozdobený nebo gravírovaný, abyste se dostali do každého místečka. Hadříkem se snadno čistí šperky bez větších záhybů, ovšem lépe se s ním udržují šperky s kameny a perlami, které jednoduše při čištění vynecháte. Naopak v roztoku můžete čistit celostříbrné šperky velmi rychle a bez námahy. Existují i roztoky pro šperky s perlami, kterým neublíží.

Šperky z chirurgické oceli se těší stále větší oblibě, nejen pro svou cenovou dostupnost, ale také skvělé vlastnosti jako je tvrdost. Můžete je nosit nepřetržitě a dělat s nimi téměř cokoli. Jsou odolné proti poškrábání, deformaci i nepříznivým okolním vlivům. Navíc nás jejich případná ztráta nebude, vzhledem k ceně, tolik mrzet. Jejich vzhled je ovšem kovově šedý a není tak lesklý, jako je tomu u stříbra a zlata. Péče o ocelové šperky není nikterak náročná, postačí vám k tomu neutrální mýdlo, voda a hadřík. Ovšem zde dbejte velké opatrnosti na šperky, které jsou osázené například zirkony, neboť by vám mohly při nešetrném zacházení vypadnout.

maxi šperkovnice      krabička na perly

stojan

tekutý čističubrousky

Celou kategorii čistících prostředků naleznete zde: Čistící prostředky